Search the courses, subjects, tracks, games and features, or jump straight to a page.
5 cards from this section. Quick, good the night before a test.
What is the ratio of 2 apples to 3 oranges?
Think about how you compare their quantities.
If a pack of 10 pens costs ₹50, what is the cost of 1 pen?
Divide the total cost by the number of pens.
What does a ratio compare?
Think about how ratios represent relationships.
Is 4:8 equivalent to 1:2?
Consider the simplification of both ratios.
A recipe calls for a ratio of 1:4 for salt to water. If you wish to use 10 teaspoons of salt, how many teaspoons of water are needed?
Multiply the salt amount by the water ratio.
You are planning a party and have 250 balloons, the ratio of red to blue balloons is supposed to be 2:3. How many red and blue balloons do you need?
Set up a proportion based on the total amount and share according to the ratio.
7 more questions in this section. Enroll free to practise them all.
Enroll free