Search the courses, subjects, tracks, games and features, or jump straight to a page.
4 cards from this section. Quick, good the night before a test.
Formulate equations based on this scenario: A bakery sells muffins for $2 and cookies for $1. If 10 muffins and 5 cookies cost $25, and 5 muffins and 10 cookies cost $30.
Identify the variables that represent the items.
Convert the following word problem: A school has 20 students in a band that plays 2 instruments each. If there are 35 total instruments, how many of each type?
Define variables for each type of instrument.
What is the first step in tackling a word problem involving simultaneous equations?
Think about what you need to find out.
True or False: All simultaneous equations must have parallel lines.
Consider the types of solutions we discussed.
A couple went shopping: if they bought 3 shirts for $25 each and 2 pairs of pants for $30 together, their total spend was $150. If they then bought 5 more shirts at a discount, how much did the discount shirts cost?
Start with the total equation then break it down by costs.
In a fruit shop, the cost of apples and oranges is $10 total. If the price of an apple is $2 more than that of an orange, derive the equations and find the cost of each.
Define your variables carefully and isolate them in your equations.
6 more questions in this section. Enroll free to practise them all.
Enroll free